Pěstování ananasu

AnanasJe po vánocích a jako každý rok mi doma zbyl ananas. Vzhledem k tomu, že jde o celkem neobvyklou rostlinu, obnovil jsem myšlenku jejího pěstování v domácích podmínkách. Pár let zpátky jsem se o to již pokoušel, ale nějakým záhadným způsobem mi ananas uhnil :) Druhý pokus snad bude úspěšnější. Pro začátek bych shrnul takové teoretické minimum, které by mělo zajistit úspěch.

Pro účely pěstování lze využít ananas koupený v obchodě, ovšem šance že se ananas ujme není nikterak velká. Údajně se uchytí zhruba jeden ananas z pěti. Proto je lepší začít alespoň se dvěma.

Ananas potřebuje hodně světla. Někde uvádějí ‚intenzivní světlo’, což bude to samé. V létě polostín, neboť takové to žhnoucí letní slunce škodí listům, které se začnou zbarvovat do červena. Někteří pěstitelé píšou, že se jim listy na ostrém slunci začaly zbarvovat do žluta, ale to bude nejspíše tím, že měli ananas pod širým nebem a vlhké listy začalo slunce spalovat.

Stejně jako velké množství světla, vyžaduje ananas poměrně vysokou teplotu. Přes den zhruba 25-30 °C,  v noci kolem 18 °C. Ananas snese občasné výkyvy teplot, avšak neměly by se nikdy dostat pod 10 °C, případně nad 32 °C,  kdy se zastavuje růst. Při zakořeňování by měla být teplota taky dost vysoko. Zprvu 22-25, později 25-28 °C. Vánoce jsou pro to vhodným časem, dá se využít teplo u topení.

Pro pěstování je vhodný substrát složený ze stejných dílů pařeništní zeminy, rašeliny, kompostu a písku. Dle mého není třeba se toho držet doslova. Určitě postačí trocha hlíny ze zahrádky smíchaná s trochou písku a ideálně trochou rašeliny, kterou lze koupit v zahradnictví. Ta obsahuje živiny, které rostlince pomůžou před prvním hnojením.

Ananasu prospívá přihnojování močovinou (které rostlince ne), ale to je při pěstování v bytě celkem nemyslitelné :) Přihnojovat tak lze zhruba co 14 dní tekutými hnojivy. Přihnojuje se jak do zeminy, tak do růžice. Stejně tak se provádí i zálivka. Ta ovšem ne co 14 dní, ale ve chvíli, kdy je zemina kolem rostlinky mírně zaschlá. Záleží tedy dost na teplotě a světle.

Pokud se vše daří a rostlinka roste, měla by dosáhnout cca 70-90 cm v průměru. Při takovéto velikosti by měla začít kvést. Pokud se jí moc nechce, lze ji trošku pomoct vodou nasycenou acetylénem. Ať tak či tak, dočkat se vlastního ananasu je běh na dlouhou trať. Běžně to trvá zhruba 3 roky.

4 komentáře u „Pěstování ananasu

 1. Drahomíra Kopecká

  Dostala jsem k svátku ananas v květináči a potřebovala bych poradit, jak se mám o něj starat.

  Děkuji za radu.

 2. xyeti

  Květy lze vyvolat i „umělým“ zásahem, což je ale vhodné provádět na jaře, aby se plody vyvíjely v průběhu léta – dozrají až v zimě. Je k tomu potřeba acetylénová voda, kterou získáte například rozpuštěním 80 g karbidu vápníku v 10 l vody. Decilitr nalijte do středu listové růžice rostliny. Přibližně za měsíc až dva by měla nasadit na květ.

 3. admin Autor příspěvku

  Pokud se ananasu daří, tak chyba nebude nikde. Jen to pár let trvá, něž se květ ukáže. Buď můžete dále čekat, že se květ ukáže sám od sebe (což se dle mého dříve či později stane), nebo mu lze trochu napomoci, jak jsem zmínil v příspěvku.
  Aby se ananas donutil ke květu, zalévá se vodou nasycenou acetylénem. Stačí mít tedy po ruce bombu s acetylénem a nádobu s vodou několikrát plynem ‚probublat’. Po pár týdnech takovéto zálivky by měl vyrůst květ.

 4. M.Celustkova

  Pred tremi lety jsem zasadila ruzici ananasu,ujala se a krasne roste. Jen je mi divne,ze po kvetu zatim ani pamatky! Muzu vubec doufat,ze se urodi plod? Vcera byly memu ananasu tri roky. 8o( Poradite mi prosim,v cem by mohla byt chyba? Dekuji Celustkova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>